Skip to content

47 Rumana RdWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Date
Feb 8, 2016

Property Information

Block2205
Lot112
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
44%
Improvement Value:$112,600
56%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,058+4.0%
2024$11,596+1.2%
2023$11,454+0.4%
2022$11,403+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954