Skip to content

46 Emerson PlaceWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 25, 1991

Property Information

Block2711
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,431
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
45%
Improvement Value:$159,900
55%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,297+4.0%
2024$16,634+1.2%
2023$16,430+0.4%
2022$16,357+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft3,431DeedBook 128, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1969