Skip to content

8 Allison CourtWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 27, 1990

Property Information

Block2401
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,410
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,500
37%
Improvement Value:$261,700
63%
Total Assessment$413,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,569+4.0%
2024$23,627+1.2%
2023$23,338+0.4%
2022$23,234+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft3,410DeedBook 127, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1963