Skip to content

51 Emerson PlaceWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 15, 1994

Property Information

Block2711
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,487
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
52%
Improvement Value:$109,400
48%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,557+4.0%
2024$13,037+1.2%
2023$12,877+0.4%
2022$12,820+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,487DeedBook 137, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1968