Skip to content

73 Baldwin TerrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$565,800
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block2716
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,248
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
55%
Improvement Value:$106,400
45%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,116+4.0%
2024$13,575+1.2%
2023$13,408+0.4%
2022$13,349+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,800

To:

Sq Ft2,248DeedBook 3823, Page 106

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook K 150, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1962