Skip to content

11 Atwood PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$507,000
Last Sale Date
Oct 4, 2016

Property Information

Block2716
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,619
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
57%
Improvement Value:$101,400
43%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,003+4.0%
2024$13,466+1.2%
2023$13,301+0.4%
2022$13,242+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$507,000

To:

Sq Ft1,619DeedBook 2944, Page 205

Property Sale

Sale
$424,400
DeedBook 2076, Page 288

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook D 124, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1962