Skip to content

81 Baldwin TerrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
May 26, 1987

Property Information

Block2716
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,174
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
53%
Improvement Value:$117,200
47%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,758+4.0%
2024$14,192+1.2%
2023$14,018+0.4%
2022$13,956+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft2,174DeedBook 118, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1962