Skip to content

25 Hanover PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2718
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
56%
Improvement Value:$97,100
44%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,040+4.0%
2024$12,540+1.2%
2023$12,386+0.4%
2022$12,331+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962