Skip to content

8 Piermont TerrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Sep 22, 1988

Property Information

Block2718
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,092
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,800
53%
Improvement Value:$107,400
47%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,319+4.1%
2024$12,798+1.3%
2023$12,639+0.5%
2022$12,582+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000

To:

Sq Ft2,092DeedBook 122, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1957