Skip to content

30 Linden LaneWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 13, 1996

Property Information

Block2720
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,737
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,900
59%
Improvement Value:$95,800
41%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,777+4.0%
2024$13,249+1.2%
2023$13,086+0.4%
2022$13,028+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,737DeedBook 147, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1957