Skip to content

26 Linden LaneWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2720
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
57%
Improvement Value:$97,100
43%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,331+4.1%
2024$12,810+1.3%
2023$12,650+0.5%
2022$12,593+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957