Skip to content

595 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1925

Last Sale Price
$981,000
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block2800
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,118
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,400
36%
Improvement Value:$179,400
64%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,577+4.0%
2024$15,942+1.2%
2023$15,747+0.4%
2022$15,677+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$981,000

To:

Sq Ft3,118DeedBook 4846, Page 139

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft3,118DeedBook 2544, Page 116Recorded11/3/2014

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 2263, Page 118

Property Sale

Sale
$570,000

To:

DeedBook 602, Page 137

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook D 162, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1925