Skip to content

57 Knox TerraceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block2801
Lot3
QualifierC0107
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description2 BDRM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,800
41%
Improvement Value:$68,400
59%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,850+4.0%
2024$6,587+1.2%
2023$6,507+0.4%
2022$6,478+2.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 3578, Page 33Recorded5/16/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 3360, Page 247Recorded7/26/2018

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1298, Page 89

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook W 135, Page 369

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook H 127, Page 235

Property Sale

Sale
$130,800
DeedBook C 120, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1962