Skip to content

50-2b Knox TerraceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 23, 2017

Property Information

Block2802
Lot1
QualifierC0176
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description2 BDRM CONDO
Dwellings1
ZoningGA
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
41%
Improvement Value:$64,000
59%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,451+4.0%
2024$6,204+1.2%
2023$6,128+0.4%
2022$6,101+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft900DeedBook 3010, Page 57

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 1414, Page 60

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 876, Page 124

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook A 128, Page 140

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook L 120, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1962