Skip to content

58 Knox TerraceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block2802
Lot1
QualifierC0184
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description2 BDRM CONDO
Dwellings1
ZoningGA
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,800
37%
Improvement Value:$79,000
63%
Total Assessment$125,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,480+4.0%
2024$7,193+1.2%
2023$7,105+0.4%
2022$7,074+2.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$316,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 4295, Page 295

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 3858, Page 178Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 3207, Page 239Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2199, Page 80

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook 1239, Page 78

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook A 138, Page 389

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook R 119, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1962