Skip to content

70-1/2-1a Knox TerraceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Feb 1, 2002

Property Information

Block2802
Lot1
QualifierC0202
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description2 BDRM CONDO
Dwellings1
ZoningGA
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
41%
Improvement Value:$63,500
59%
Total Assessment$108,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,422+4.0%
2024$6,175+1.2%
2023$6,100+0.4%
2022$6,073+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft900DeedBook 376, Page 179

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook D 148, Page 121

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook P 129, Page 305

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook Q 120, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1962