Skip to content

1154-2a Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Jan 21, 1997

Property Information

Block2802
Lot1
QualifierC0215
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
DescriptionTENANCY ACT
Dwellings1
ZoningGA
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
59%
Improvement Value:$30,900
41%
Total Assessment$75,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,483+4.0%
2024$4,311+1.2%
2023$4,259+0.4%
2022$4,240+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook X 122, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1962