Skip to content

30-2b Knox TerraceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Aug 20, 1999

Property Information

Block2802
Lot1
QualifierC0253
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1 BDRM CONDO
Dwellings1
ZoningGA
Sq Footage722
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,600
59%
Improvement Value:$30,500
41%
Total Assessment$74,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,406+4.0%
2024$4,237+1.2%
2023$4,185+0.4%
2022$4,167+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft722DeedBook 162, Page 83

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook V 119, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1962