Skip to content

32-2a Knox TerraceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block2802
Lot1
QualifierC0260
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class36
Description1 BR CONDO
Dwellings1
ZoningGA
Sq Footage889
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
50%
Improvement Value:$43,600
50%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,232+4.0%
2024$5,032+1.2%
2023$4,970+0.4%
2022$4,948+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft889DeedBook 2552, Page 281Recorded11/19/2014

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft889DeedBook 2464, Page 42Recorded5/5/2014

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook Q 122, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1962