Skip to content

43-2d Hinchman AveWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 24, 2022

Property Information

Block2802
Lot1
QualifierC0283
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1 BDRM CONDO
Dwellings1
ZoningGA
Sq Footage707
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,500
55%
Improvement Value:$35,600
45%
Total Assessment$79,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,703+4.0%
2024$4,523+6.1%
2023$4,264+0.4%
2022$4,245+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft707DeedBook 4343, Page 7

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft707DeedBook 3475, Page 66Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft707DeedBook 2546, Page 117Recorded11/6/2014

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1877, Page 262

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook R 164, Page 125

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook M 120, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1962