Skip to content

1663 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block2901
Lot112
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,447
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
56%
Improvement Value:$81,900
44%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,994+6.5%
2024$10,323+1.3%
2023$10,193+0.5%
2022$10,147+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,447DeedBook 4518, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1952