Skip to content

5 Highfield CourtWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block1202
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,455
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,100
57%
Improvement Value:$70,700
43%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,740+4.0%
2024$9,366+1.2%
2023$9,251+0.4%
2022$9,210+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,455DeedBook 4483, Page 166

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 2304, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1950