Skip to content

4 Berkley CourtWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 3, 2024

Property Information

Block2901
Lot123
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,439
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,900
58%
Improvement Value:$96,300
42%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,509+4.0%
2024$12,991+1.2%
2023$12,832+0.4%
2022$12,775+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft1,439DeedBook 4763, Page 189

Property Sale

Sale
$422,000

From:

To:

Sq Ft1,439DeedBook 2726, Page 90Recorded11/19/2015

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 1686, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1957