Skip to content

72 Berkley CourtWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block2901
Lot139
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,752
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,200
53%
Improvement Value:$110,800
47%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,151+4.0%
2024$13,609+1.2%
2023$13,442+0.4%
2022$13,383+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 4458, Page 202

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 1879, Page 121

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 331, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1957