Skip to content

1393 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block2800
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,700
51%
Improvement Value:$96,900
49%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+4.0%
2024$11,242+3.6%
2023$10,854+0.5%
2022$10,805+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,776DeedBook 4019, Page 103

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook G 135, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1961