Skip to content

102 Berkley CourtWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jun 20, 1986

Property Information

Block2901
Lot147
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,164
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,300
50%
Improvement Value:$131,400
50%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,620+4.0%
2024$15,021+1.2%
2023$14,837+0.4%
2022$14,772+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000

To:

Sq Ft2,164DeedBook 116, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1957