Skip to content

125 Rock RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block2901
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHSE-2184
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,800
65%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,772+4.0%
2024$12,282+1.2%
2023$12,132+0.4%
2022$12,078+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 3380, Page 1

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 1625, Page 11

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 962, Page 97

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook F 166, Page 130

Property Sale

Sale
$248,637
DeedBook I 146, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1995