Skip to content

42 Rock RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block2901
Lot74
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$133,300
64%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,386+4.0%
2024$11,911+1.2%
2023$11,765+0.4%
2022$11,713+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,208DeedBook 2657, Page 254

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 852, Page 188

Property Sale

Sale
$244,767
DeedBook A 144, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1995