Skip to content

43 Rock RdWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block2901
Lot67
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,200
65%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,736+4.0%
2024$12,248+1.2%
2023$12,098+0.4%
2022$12,044+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 2669, Page 73

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 1351, Page 294

Property Sale

Sale
$205,897
DeedBook W 144, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1995