Skip to content

91 Berkley CourtWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Jan 16, 1996

Property Information

Block2903
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,440
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,600
58%
Improvement Value:$93,800
42%
Total Assessment$225,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,402+4.0%
2024$12,888+1.2%
2023$12,731+0.4%
2022$12,674+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft1,440DeedBook 143, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1957