Skip to content

6 Morning Watch RdWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 8, 2006

Property Information

Block3000
Lot143
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,932
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,200
65%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,736+4.0%
2024$12,248+1.2%
2023$12,098+0.4%
2022$12,044+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 1305, Page 296

Property Sale

Sale
$365,900
DeedBook 473, Page 227

Property Sale

Sale
$240,500
DeedBook R 152, Page 196

Property Sale

Sale
$190,543
DeedBook N1321, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1992