Skip to content

60 Tanager CtWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block3000
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,924
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
40%
Improvement Value:$112,500
60%
Total Assessment$187,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,149+4.0%
2024$10,721+1.2%
2023$10,590+0.4%
2022$10,543+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 4651, Page 96

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook D 153, Page 295

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook F 126, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1987