Skip to content

51 Morning Watch RdWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block3000
Lot170
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,075
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,200
65%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,728+4.0%
2024$14,163+1.2%
2023$13,990+0.4%
2022$13,928+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 4347, Page 216

Property Sale

Sale
$433,000

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 2353, Page 199Recorded8/14/2013

Property Sale

Sale
$477,500
DeedBook 1897, Page 197

Property Sale

Sale
$222,753
DeedBook D 132, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1992