Skip to content

11 Morning Watch RdWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Sep 27, 2022

Property Information

Block3000
Lot180
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,075
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$170,400
69%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,591+4.0%
2024$14,032+1.2%
2023$13,860+0.4%
2022$13,799+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 4490, Page 118

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 1324, Page 217

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook I 167, Page 300

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook P 151, Page 211

Property Sale

Sale
$219,880
DeedBook X 132, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1992