Skip to content

175 Warbler DrWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block3000
Lot247
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$140,200
65%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,796+4.0%
2024$12,305+1.2%
2023$12,155-12.7%
2022$13,928+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$448,000

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 3589, Page 158Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 2445, Page 135Recorded3/19/2014

Property Sale

SaleMulti
$241,617
DeedBook C 136, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1993