Skip to content

134 Warbler DrWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block3000
Lot307
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
31%
Improvement Value:$166,900
69%
Total Assessment$241,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,383+4.0%
2024$13,832+1.2%
2023$13,663+0.4%
2022$13,602+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 3871, Page 199Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 2834, Page 1Recorded6/3/2016

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 290, Page 190

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook M 153, Page 266

Property Sale

Sale
$218,824
DeedBook B 135, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1992