Skip to content

46 Shearwater LaneWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 2, 2024

Property Information

Block3000
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,478
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$108,500
59%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,911+4.0%
2024$10,493+1.2%
2023$10,364+0.4%
2022$10,318+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,478DeedBook 4716, Page 252

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,478DeedBook 2514, Page 98Recorded8/28/2014

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 1770, Page 151

Property Sale

Sale
$182,600
DeedBook N 135, Page 144

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook K 121, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1987