Skip to content

66 Whimble CtWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block3000
Lot369
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,920
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$139,300
65%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,742+4.0%
2024$12,254+1.2%
2023$12,104+0.4%
2022$12,050+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$422,500

To:

Sq Ft1,920DeedBook 3848, Page 115

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook I 155, Page 5

Property Sale

Sale
$209,659
DeedBook W 134, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1992