Skip to content

418 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$3,500,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block3000
Lot396

Zoning---
Sq Footage18,720
Acreage2.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$721,400
50%
Improvement Value:$728,600
50%
Total Assessment$1,450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$86,217+4.0%
2024$82,911+1.2%
2023$81,896+0.4%
2022$81,534+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,500,000

To:

Sq Ft18,720DeedBook 4717, Page 232

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook C-113, Page 562