Skip to content

31 Tanager CtWayne, NJ 07470

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block3000
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE C
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,240
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$133,400
64%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,391+4.0%
2024$11,916+1.2%
2023$11,770+0.4%
2022$11,718+2.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$434,000

To:

Sq Ft2,240DeedBook 2550, Page 114

Property Sale

Sale
$407,500

To:

DeedBook 2200, Page 154

Property Sale

Sale
$490,000

To:

DeedBook 1349, Page 44

Property Sale

Sale
$429,000

To:

DeedBook 707, Page 188

Property Sale

Sale
$230,000

To:

DeedBook A 154, Page 191

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook T 124, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1987