Skip to content

35 Shearwater LaneWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block3000
Lot85
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$115,900
61%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,351+4.0%
2024$10,916+1.2%
2023$10,782+0.4%
2022$10,734+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$466,000

To:

Sq Ft2,102DeedBook 1037, Page 79

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 472, Page 104

Property Sale

Sale
$215,500
DeedBook D 138, Page 527

Property Sale

Sale
$212,500
DeedBook A 131, Page 574

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook S 122, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1987