Skip to content

79 Barnsdale RdWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 19, 2016

Property Information

Block302
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,490
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
51%
Improvement Value:$67,400
49%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,253+4.0%
2024$7,937+1.2%
2023$7,839+0.4%
2022$7,805+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,490DeedBook 2934, Page 294

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook A 120, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1952