Skip to content

75 Barnsdale RdWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$553,250
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block302
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,505
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
52%
Improvement Value:$65,100
48%
Total Assessment$136,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,116+4.4%
2024$7,771+1.2%
2023$7,676+0.4%
2022$7,642+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$553,250

To:

Sq Ft1,505DeedBook 4967, Page 284

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 250, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1952