Skip to content

11 Fairpark PlaceWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Jul 23, 1993

Property Information

Block305
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,596
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,400
42%
Improvement Value:$103,600
58%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,643+4.0%
2024$10,235+1.2%
2023$10,110+0.4%
2022$10,065+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$158,500

To:

Sq Ft1,596DeedBook 134, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1956