Skip to content

20 Wood StWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block305
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,756
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,200
41%
Improvement Value:$108,800
59%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,941+4.0%
2024$10,521+1.2%
2023$10,392+0.4%
2022$10,346+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956