Skip to content

16 Chimney LaneWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Oct 4, 2019

Property Information

Block3100
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage3,884
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$192,200
39%
Improvement Value:$300,600
61%
Total Assessment$492,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,302+4.0%
2024$28,178+1.2%
2023$27,833+0.4%
2022$27,710+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,075,000

To:

Sq Ft3,884DeedBook 3748, Page 56

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 1262, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1972