Skip to content

112 Urban Club RdWayne, NJ 07470

Built 1980

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block3100
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,852
Acreage0.7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,300
53%
Improvement Value:$171,800
47%
Total Assessment$362,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,530+4.0%
2024$20,705+1.2%
2023$20,451+0.4%
2022$20,361+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000

To:

Sq Ft2,852DeedBook 3943, Page 217

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook K 162, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1980