Skip to content

1310 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1962
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block3206
Lot5

ZoningR-B
Sq Footage3,988
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
70%
Improvement Value:$90,000
30%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,838+4.0%
2024$17,154+1.2%
2023$16,944+0.4%
2022$16,869+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,988DeedBook 4180, Page 296

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 1110, Page 101

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 433, Page 223

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook R 121, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1962