Skip to content

18 Manor DrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 8, 2014

Property Information

Block3206
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,367
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
57%
Improvement Value:$76,900
43%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,631+4.0%
2024$10,224+1.2%
2023$10,099+0.4%
2022$10,054+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,367DeedBook 2513, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1955