Skip to content

28 Vandere Linde RdWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2008

Property Information

Block3306
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,431
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,100
52%
Improvement Value:$116,000
48%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,455+4.0%
2024$13,900+1.2%
2023$13,730+0.4%
2022$13,670+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook M 151, Page 160

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook F 137, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1972